İçeriğe geç →

Eddie Adams

Eddie ADAMS
1933 yılında Amerika’nın Pennsylvania eyaletinin New Kensington şehrinde doğdu. Annesi Adelaide, babası ise Edward Adams’tı. Fotoğrafa olan ilgisi çok genç yaşlarda başlayan Adams, lise gazetesinin fotoğrafçılık bölümünde çalıştı. Ayrıca bu dönemde evlilik ve portre fotoğrafçılığı ile ilgilendi. Liseden mezun olduktan sonra gönüllü olarak Birleşik Devletler Deniz Piyadelerine katıldı ve Kore Savaşı sırasında üç yıl boyunca savaş fotoğrafçılığı yaptı. Deniz Piyadelerinden ayrıldıktan sonra Philedelphia’daki The Evening Bulletin’de çalışmaya başladı. Burada çalıştığı 1958-1962 yılları arasında Associated Press fotoğrafçılarından biri oldu.

Ardından Vietnam’a gitti ve Vietnam’da bir sene kaldı ve hem fotoğrafçı hem de muhabir olarak çalıştı. 1 Şubat 1968 yılında Vietcong Tet saldırısı olarak anılan harekat başladığında Güney Vietnam’ın başkenti Saignon’daydı. İşte o günlerde Eddie Adams Güney Vietnamlı bir polisinin Vietkong’lu mahkûmlarından birini öldürme anını çekerek Pulitzer Ödülü’nü kazandı. Bu fotoğrafa birlikte çok erken yaşta Amerika’nın önde gelen haber fotoğrafçılarından biri oldu.

Adams, Associated Press’teki işinden 1972 yılında Time Dergisi için serbest çalışmalar yapmak üzere ayrıldı.1970’lerde Penthouse modellerini fotoğraflamaya başladı. AP’yi 1980 yılında tekrar bırakan Adams gelecek yirmi beş seneyi en çok aranan serbest fotoğrafçı ve Parade dergisi serbest fotoğrafçısı olarak geçirdi. Dergi için 350’den fazla fotoğraf çekti. Meslek hayatı boyunca 13 farklı savaşın fotoğrafını çekti, Papa II. John Paul, Enver Sedat, Fidel Castro, Mihail Gorbaçov, Indra Gandhi, Deng Xiaoping, Richard Nixon ve George Bush gibi önemli kişileri fotoğrafladı. Adams ayrıca moda, eğlence ve reklam dünyasından birçok müşteri ile çalıştı, zira bu işleri savaş yıllarındaki günlerinin panzehiri olarak görmekteydi. Adams 2000’in başlarında amiyotrofik lateral sikleroz hastalığına yakalandı ve 2004’te yaşamını yitirdi.

Kategori: Genel